Do startu 5. Gdańsk Maratonu pozostało:

Czytaj więcej...

Wśród faworytów 4. Gdańsk Maratonu nie zabrakło zawodników, którzy w ubiegłorocznej edycji zajęli najwyższe lokaty. Zwycięzca z 2017 roku, Rafał Czarnecki przyjechał do Gdańska z jednym zadaniem – powtórzenia swojego wyczynu z trzeciej edycji maratonu.

Na starcie gdańskiej imprezy pojawili się uczestnicy z 14 krajów. Wśród nich znaleźli się również doświadczeni zawodnicy, m.in. Piotr Pobłocki, Bartosz Mazerski czy Marcin Rakoczy. Silną stawkę tworzyły także panie: tryumfatorka z 2017 roku Karolina Pobłocka, Justyna Śliwiak czy Ewa Huryń, która wygrywała w Gdańsku w dwóch pierwszych edycjach.

Już od pierwszych kilometrów Czarnecki zaczął kontrolować stawkę, prowadząc z dziesięcio sekundową przewagą nad rywalami: Pawłem Koskiem, Zbigniewem Kalinowskim, Marcinem Rakoczym. W czołowej dziesiątce biegli również Bartosz Mazerski czy Paweł Pobłocki. Wśród pań aspirację do dobrego wyniku zgłaszała również gdańszczanka Małgorzata Tuwalska. Mocniejsze tempo na początku narzuciła Justyna Śliwiak a gonić ją cały czas próbowała Alena Shumik z Białorusi.

Za prowadzącym Czarneckim „zabrał się” Kosek i we dwójkę zaczęli znacznie powiększać przewagę nad resztą zawodników. Na półmetku okazało się jednak, że dyspozycja Czarneckiego jest poza zasięgiem rywali. Nad drugim Koskiem jego przewaga wynosiła już równe trzy minuty i powiększała się z każdym kilometrem. Do mety dotarł ze znaczną przewagą nad kolejnymi rywalami.

– Trochę się bałem tego startu, bo na rozbieganiu miałem ciężkie nogi. Trochę się bałem, nie wiedziałem, że będzie aż tak dobrze, ale postanowiłem powalczyć o ten wynik. Zależało mi, żeby zrobić dobry czas, złamać 2 h 24 min. Rok temu mieliśmy lepsze warunki pogodowe, było chłodniej. Dziś tempo trochę spadło. Praktycznie cały dystans biegłem sam. Gdyby była chociaż jedna osoba do pomocy i zmienialibyśmy się, to jeszcze 35 sekund, tą końcówkę można by było urwać – podsumował Rafał Czarnecki /Bliżyn – STS Skarżysko-Kam./, który z czasem 2:23,36 poprawił swój poprzedni rekord (2:24,32). Drugi na mecie Kosek /Tychy – www.kosekpawel.pl/ stracił do zwycięzcy niemal 11 minut (2:34,35). Trzeci finiszował Marcin Rakoczy /GDYNIA – ITEN The Home of Champions – www.marcinrakoczy.pl/ z wynikiem 2:34,45.

Wśród kobiet najszybszą okazała Justyna Śliwiak /Warszawa – KB TKKF Promyk Ciechanów/ z rezultatem 2:53,57. Druga na mecie zameldowała się Alena Shumik z Białorusi (2:56,40). Trzecia, po problemach faworytki biegu, Katarzyny Pobłockiej była Małgorzata Tuwalska /LKS Zantyr Sztum/ – 2:59,17.

– Dziś niemal przez cały bieg czułam zagrożenie ze strony rywalek. Koło trzydziestego kilometra obejrzałam się i zobaczyłam Kasię Pobłocką, która rok temu właśnie w tym momencie mnie wyprzedziła. Biegło mi się dobrze, może było ciut za ciepło, ale słońce co chwilę chowało się za chmurami. Dziś walczyłam o jak najlepsze miejsce i czas. Jestem zadowolona! – powiedziała na mecie najszybsza kobieta w 4. Gdańsk Maratonie.

W stawce uczestników znalazł się m.in. złoty medalista olimpijski w wioślarstwie Adam Korol oraz Patrycja Bereznowska, rekordzistka świata w biegu 48-godzinnym.

Podczas dwudniowej imprezy, rozegrane zostały również biegi towarzyszące: „Gdańsk na Piątkę” na dystansie 5 km oraz Biegi dla Dzieci.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Sportu

Sponsorzy: Carrefour, Kemira, Międzynarodowe Targi Gdańskie, AMBEREXPO

Partner techniczny: Brubeck

Partnerzy: Novotel, Oceanic, Stadion Energa Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Master Rent24

Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, maratonypolskie.pl, treningbiegacza.pl
Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Gdańsk na Piątkę był pierwszą z imprez towarzyszących zmaganiom biegaczy startujących w 4. Gdańsk Maratonie. W dzień przed główną imprezą, na 5 kilometrową trasę wiodącą spod AMBEREXPO oraz wokół Stadionu Energa Gdańsk wystartowało blisko 400 osób.

Na mecie, podobnie jak rok wcześniej, jako pierwszy zameldował się Marcin Spustek /Elbląg – KalenjiRunners Rehaholistic/. – Biegło się dzisiaj dobrze, chociaż trochę powiało od trzeciego kilometra i to pogrzebało szansę na dobry dzisiejszy wynik. Ale i tak wydaje mi się, że to co reprezentowałem na wiosnę  i tak jest bardzo dobre. W tym sezonie chciałbym pobiec 31 minut na 10 kilometrów. Mam nadzieję, że to się uda – podsumował swój start zawodnik z Elbląga, który ukończył bieg z wynikiem 16 minut i 4 sekundy. Kolejne miejsca zajęli: Witold Orcholski /T.S. Opatrunki Toruń/ z czasem 17:08 oraz Tomasz Jankowiak /Gdańsk - DUDYCZ run/ - 17:21.

Podobna sytuacja miała miejsce w kategorii kobiet, którą ponownie wygrała Marta Łagownik / Smaruj na Trening Team - UKS Dwójka Morena Gdańsk/, która zameldowała się na mecie z wynikiem 17 minut i 35 sekund. – Bieg był bardzo wymagający, ale na pewnym poziomie sportowym nie liczy się miejsce na zawodach, ale czas. Mimo to, bardzo się cieszę, że wygrałam drugi bieg pod rząd w Gdańsku, jak rok temu. Starałam się biec swoim tempem. Uważam, że jak na poziom, który teraz prezentuję jest super!

Miejsca na podium uzupełniły Zuzanna Głombiowska /Gdynia - BigYellowFoot Adventure Team/ z czasem 19:47 oraz Katarzyna Lipnicka /Ostróda - Pszczółkowski Team/ z wynikiem 21:01.

Czytaj więcej...

W tym roku Carrefour po raz kolejny został partnerem Gdańsk Maratonu.

Promując zdrowy styl życia, Carrefour prowadzi szereg działań zachęcających wszystkich Polaków do aktywności fizycznej. Firma angażuje się w organizację maratonów i mniejszych imprez biegowych w różnych miastach w Polsce. Carrefour jest również sponsorem głównym Tour de Pologne. Carrefour Polska od 2014 roku realizuje kampanię „Z miłości do Zdrowia”. Jej główne elementy to: edukacja Polaków w zakresie zasad zdrowego odżywiania, zachęcanie do aktywności fizycznej, zapewnienie różnorodnej oferty produktów prozdrowotnych w sklepach, a także rozszerzenie współpracy z dostawcami lokalnymi, aby dostarczać jak najwięcej produktów lokalnych gwarantujących wysoką jakość.

Czytaj więcej...

Gdański Ośrodek Sportu informuje, że w dniach 14-15 kwietnia 2018 roku odbędzie się 4. Gdańsk Maraton wraz z imprezami towarzyszącymi – Biegi dla dzieci, Bieg na 5 km. W związku z powyższym
w dniach imprezy należy spodziewać się utrudnień w ruchu, polegających na czasowym wyłączaniu ulic z ruchu oraz ograniczeniu ich przepustowości.

Apelujemy o takie zaplanowanie korzystania z samochodu, by w podanych przedziałach czasowych z uniknąć utrudnień wyjazdu z posesji i parkingów. Gdyby wyjazd był konieczny to prosimy o zaparkowanie wcześniej samochodu w takim miejscu, z którego będzie można wyjechać nie powodując zagrożenia dla biegnących zawodników. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy
za niedogodności. Jednocześnie serdecznie zapraszamy do kibicowania uczestnikom na trasie maratonu.

Poniżej podajemy orientacyjne czasy kaskadowego wyłączania lub ograniczania ruchu na poszczególnych ulicach:

Sobota 14.04.2018

Wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu kołowym w rejonie ul. Marynarki Polskiej, al. Macieja Płażyńskiego (Droga Zielona), ul. Uczniowska w godzinach 9.00-12.00

Niedziela 15.04.2018

Żaglowa, Pokoleń Lechii Gdańsk

(strefa START/META – zamknięcie całkowite) - 6.00-17.00

Marynarki Polskiej (kierunek Centrum) - 8.45-15.00

Jana z Kolna (zamknięcie całkowite) - 8.45-9.45

Łagiewniki, Heweliusza, ulica Rajska (zamknięcie całkowite) - 8.45-10.15

Pańska, Węglarska, Kołodziejska, Tkacka (zamknięcie całkowite) - 9.00-10.30

Długa, Długi Targ - 9.00-11.00

Ogarna, Bogusławskiego (zamknięcie całkowite) - 9.15-11.00

Targ Węglowy (zamknięcie całkowite) - 9.20-12.00

Targ Drzewny (2 pasy od Targu Węglowego do Kowalskiej) - 9.20-12.00

Kowalska, Heweliusza, Rajska (zamknięcie całkowite) - 9.20-12.00

Wiadukt Błędnik, Zwycięstwa (2 pasy w kierunku Gdyni) - 9.30-12.30

Aleja Grunwaldzka Wrzeszcz (2 pasy w kierunku Gdyni) -  9.35-12.35

Aleja Grunwaldzka Przymorze (2 pasy w kierunku Gdyni) - 9.40-12.45

Aleja Grunwaldzka Oliwa (1 pas w kierunku Gdyni) - 9.40-13.00

Aleja Grunwaldzka Żabianka (1 pas w kierunku Gdyni) - 9.45-13.30

Droga Zielona (w kierunku Ergo Areny) - 9.45-13.45

Gospody (w kierunku Chłopskiej) - 9.45-14.00

Chłopska (zamknięcie całkowite w obu kierunkach) - 9.45-14.15

Aleja Rzeczypospolitej (zamknięcie całkowite w obu kierunkach) - 10.00-14.15

Pomorska (od Chłopskiej w kierunku Jelitkowa) - 10.15-14.30

Piastowska (od Dąbrowszczaków w kierunku Jelitkowa) - 10.15-14.30

Jantarowa, ciąg pieszy na przedłużeniu Alei Jana Pawła II - 10.15-14.30

Czarny Dwór (zamknięcie całkowite w obu kierunkach) - 10.30-14.45

Aleja Macieja Płażyńskiego (1 pas w kierunku Marynarki Polskiej) - 10.30-14.45

Marynarki Polskiej (od Wyzwolenia do Żaglowej w kierunku Centrum) - 10.45-15.00

Użytkownikom dróg przypominamy o konieczności stosowania się do poleceń Policji oraz osób kierujących ruchem drogowym.

Informację o utrudnieniach w ruchu wspiera twórca aplikacji dla kierowców Yanosik.pl. Aplikacja poinformuje o wszystkich utrudnieniach i poprowadzi do celu alternatywnymi drogami. Ponadto, zapewni uczestnikom maratonu nawigację bezpośrednio na parkingi i do Biuro Zawodów.

Yanosik.

Czytaj więcej...

Biegi młodzieżowe, jako wydarzenie towarzyszące 4. Gdańsk Maratonowi, będą okazją do przeżycia przez najmłodszych emocji, które towarzyszą ich rodzicom podczas pokonywania dystansu 42,195 km. Młodzi biegacze będą finiszować w tym samym miejscu, co maratończycy.

Biegi dla dzieci to impreza dedykowana najmłodszym biegaczom, która odbędzie się 14 kwietnia 2018 r., dzień przed głównym startem maratończyków. Organizatorami są: Miasto Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Sportu. Start i meta zlokalizowane będą w hali AMBEREXPO, więc pogoda nie powinna być straszna dla młodych sportowców. Poza tym, będą finiszować w tym samym miejscu, co maratończycy! Nie ma wątpliwości, że dla wielu z nich będzie to dodatkową atrakcją. Możliwość poczucia się jak dorosły na mecie będzie z pewnością wielkim przeżyciem! Każdy młody finiszer otrzyma pamiątkowe trofeum, a najlepsi na podium dodatkowo puchary. Wśród kibiców znajdą się z pewnością rodzice, ale również drużyna maskotek, które chętnie będą wspierać małych zawodników.

Opłata startowa wynosi 19 PLN. Obowiązuje limit 500 uczestników. Zapisy potrwają do 26 marca.

Formularz rejestracyjny: https://zapisy.sts-timing.pl/221-kids/

KATEGORIE

 • do 3 lat – dystans 100 m (start z opiekunem)
 • 4-5 lat – 200 m
 • 6-7 lat – 400 m
 • 8-9 lat – 800 m
 • 10-11 lat – 1000 m
 • 12-13 lat – 1500 m
 • 14-15 lat – 1500 m

Czytaj więcej...

Trzeci rok z rzędu Gdańsk Maraton, organizowany przez Gdański Ośrodek Sportu, zdobywa tytuł najlepszej w Polsce dużej imprezy na dystansie maratonu, w plebiscycie portalu maratonypolskie.pl.

Ubiegłoroczny, 3. Gdańsk Maraton po raz kolejny otrzymał wyróżnienie Złoty Bieg przyznane przez samych biegaczy oceniających poziom organizacyjny. W głosowaniu mogli wziąć udział wyłącznie zarejestrowani użytkownicy portalu i głosowali tylko i wyłącznie na biegi, w których sami brali udział. Ponadto, impreza zdobyła miejsce na podium w kategorii imprez masowych powyżej 1000 uczestników, uwzględniające wszystkie biegi masowe w Polsce na różnych dystansach.

Więcej informacji na temat głosowania można znaleźć na stronie organizatora plebiscytu: https://www.maratonypolskie.pl/mp_index.php?dzial=14&action=17

 1. Gdańsk Maraton zdobył dodatkowo wyróżnienia w kategoriach:
 • Biegi masowe powyżej 1000 uczestników – 2. miejsce
 • Miasta powyżej 100.000 mieszkańców – 1. miejsce
 • Biegi organizowane przez urzędy miast, gminy, OSIRy – 4. miejsce
 • Województwo Pomorskie – 2. miejsce

Oprócz maratonu, biegacze docenili również organizowany przez Gdański Ośrodek Sportu wspólnie z Radiem Gdańsk 55. Bieg Westerplatte, który otrzymał wyróżnienia w czterech kategoriach.

Czytaj więcej...

Zapraszamy do skorzystania z oferty hotelowej partnera 4. Gdańsk Maratonu. Sieć ACCORHOTELS przygotowała dla Was specjalne pakiety na noclegi w trakcie naszej imprezy. Dla uczestników Maratonu hotele tej sieci zlokalizowane w Gdańsku i Sopocie oferują nocleg ze śniadaniem, późniejsze wymeldowanie, rabat na usługi gastronomiczne oraz nielimitowany wstęp na basen, saunę i siłownię w wybranych obiektach. Szczegóły w zakładce NOCLEG.

Novotel Hotels oferują różnorodne usługi i rozwiązania dla gości zarówno podróżujących w interesach, jak i turystycznie: przestronne pokoje o modulowanym układzie, zbilansowane posiłki 24/7, sale spotkań, uważną i zapobiegliwą obsługę, miejsca zabaw dla dzieci, wielofunkcyjne lobby i sale fitness. Poprzez PLANET 21, czyli program zrównoważonego rozwoju AccorHotels, Novotel angażuje się na rzecz Ludzkości i Ziemi. Novotel posiada ponad 480 hoteli w 58 krajach, idealnie usytuowanych w centrach głównych miast, dzielnicach biznesu i ośrodkach turystycznych. W Trójmieście marka Novotel jest reprezentowna przez dwa hotele: Novotel Gdańsk Marina oraz Novotel Gdańsk Centrum. Pierwszy jest ulokowany w bezpośrednim sąsiedztwie plaży w Jelitkowie, drugi zaś bezpośrednio przylega do gdańskiej Starówki. 

Grupa AccorHotels to światowy lider w dziedzinie obsługi podróżnych i związanego z tym stylu życia oraz cyfrowych, innowacyjnych rozwiązań, oferujący wyjątkowe przeżycia w ponad 4200 hotelach, resortach i rezydencjach, jak również w ponad 10 000 ekskluzywnych prywatnych rezydencji na całym świecie.

Facebook:https://www.facebook.com/Novotelhotels.polska/ 

 

Czytaj więcej...

Sztandarowe imprezy Gdańskiego Ośrodka Sportu – 3. Gdańsk Maraton oraz 55. Bieg Westerplatte – po raz kolejny zostały nominowane do nagrody Złoty Bieg. Organizatorem plebiscytu jest popularny portal skupiający biegaczy, maratonypolskie.pl.

W głosowaniu będą mogli wziąć udział wyłącznie zarejestrowani użytkownicy portalu. Do tego, swoje głosy  oddadzą tylko i wyłącznie na biegi, w których sami brali udział.
Głosowanie ruszy 14 lutego br. i trwać będzie przez tydzień. Zasady głosowania oraz wszystkie dodatkowe informacje znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://www.maratonypolskie.pl/mp_index.php?dzial=8&action=8&code=3119

Gorąco zachęcamy do oddania Waszych głosów na gdańskie imprezy.

Wszystkie aktualności